Co je to inflace?

Víte, co je to inflace a jak ovlivňuje vaše peníze?

Inflace je faktor, který výrazně ovlivňuje životní úroveň každého z nás. V poslední době se setkáváme především s pojmem vysoká inflace. Jak se vyrovnat se současnou ekonomickou situací a dopadem vysoké inflace na naše peníze?

Co je inflace a jaký je její dopad?

Definice z učebnic ekonomie popisuje inflaci jako ekonomický jev, který se projevuje růstem cen zboží a služeb. Přeloženo do lidské řeči to znamená, že peníze ztrácejí svou kupní sílu, tj. za stejné množství peněz si koupíme méně zboží nebo služeb. 

V současné době to pociťujeme zejména při běžných nákupech, kdy za stejný běžný nákup zaplatíme místo 1000 CZK 1500 CZK. Bohužel se tak ztrácí reálná hodnota peněz a úspor.

Má inflace vliv na mé úspory?

ANO! Inflace snižuje hodnotu vašich peněz a úspor. Pokud je budete rozumně investovat, můžete své úspory nejen ochránit.

Zjednodušené příklady:

„Pokud mi úspory nebo investice vydělají ročně 15 % a částka ve stejném roce je také 15 % = hodnota mých peněz je zachována.“ V případě, že se jedná o úspory nebo investici, je hodnota mých peněz zachována.

„Mám-li například odloženo 1 000 EUR na běžném účtu, kde je zhodnocení 0 % a míra inflace za rok činí 15 % = reálná hodnota je 850 EUR = hodnota peněz se snížila.“

Pokud chcete své peníze ochránit před inflací, rozdělte své portfolio. Nejlepší je rozložit je mezi stabilnější úspory (spoření ve zlatě) a investice s vyšším výnosem ( např. podílové fondy).

Nejlepší a nejjistější způsob, jak úspěšně investovat, je investovat pravidelně! Dlouhodobé pravidelné investování znamená také dlouhodobější zhodnocování vašich peněz, a tím i vyšší výnosy.

V dobách ekonomické nejistoty mnoho investorů sahá po zlatě jako po bezpečném aktivu, což může pochopitelně zvýšit jeho cenu. Zlato také slouží jako protiinflační prostředek a jeho cena může při poklesu hodnoty měny růst.

Zdroj: Veřejná databáze ČSÚ

Jaká bude inflace v Česku v roce 2023?

Průměrná míra inflace za rok 2022 v Česku dosáhla 15,1 % a byla ovlivněna především růstem cen energií, potravin a pohonných hmot. Dobrou zprávou je, že inflace dosáhla vrcholu na začátku ledna a v příštích měsících by měla konečně klesat. Podle odborných zdrojů by měla ve druhé polovině roku 2023 dosáhnout 10,4-10,8 %.

Přináší inflace výhody?

Z určitého hlediska ano:

  • Pokud je inflace nízká, na úrovni 3-4 %, je pro ekonomiku zdravá a nezbytná pro hospodářský růst.
  • V případě, že máte hypotéku, zde máte vyhráno z více hledisek. Hodnota nemovitosti se zvýšila, dluh má reálně nižší hodnotu, a pokud jste si půjčili např. za 2 % a inflace je 15 %, na půjčce vyděláváte 🙂.
  • Pokud je inflace velmi nízká až žádná nebo záporná, jedná se o deflaci a to je pro ekonomiku větší problém.

Deflace

Deflace je přesným opakem inflace. Může se zdát, že je to dobrá věc, když ceny zboží a služeb klesají a my si můžeme dovolit více za stejné množství peněz. Lidé pak vyčkávají v naději, že ceny budou dále klesat a že se jim naskytne výhodná koupě, což paradoxně způsobí pokles poptávky.

Tento jev není pro firmy ani ekonomiku dobrý, protože deflace často vede ke snížení obratu firem a následnému propouštění nebo snižování mezd, což poptávku po zboží a službách opět jen sníží.

Jedna rada na závěr

Inflace je běžný ekonomický jev, který se opakuje a bude opakovat. Žijeme v globální ekonomice, která přináší velké příležitosti i svá rizika. Klíčové je vytvářet rezervy bez ohledu na ekonomickou situaci. Protože právě dobře rozložené finanční rezervy vám pomohou překonat jakoukoli situaci.

Scroll to Top

Máte záujem o sporenie?

Vyberte si spôsob založenia sporiaceho účtu
Založiť účet online
Vytvorte si sporiaci účet pohodlne online
Nechajte si poradiť od experta
Naši experti vás budú kontaktovať a pomôžu vám so založením účtu

Vyplňte vaše kontaktné údaje

Po odoslaní vyplneného formuláru Vás bude kontaktovať náš špecialista, ktorý s Vami dohodne ďalší postup podľa vašich individuálnych potrieb a možností.
Ďakujeme za záujem
Náš špecialista vás bude čoskoro kontaktovať.

Máte zájem o spoření?

Vyberte si způsob založení spořícího účtu
Založit účet online
Vytvořte si spořící účet pohodlně online
Nechte si poradit od experta
Naši experti vás budou kontaktovat a pomohou vám se založením účtu

Vyplňte vaše kontaktní údaje

Po odeslání vyplněného formuláře Vás bude kontaktovat náš specialista, který s Vámi dohodne další postup dle vašich individuálních potřeb a možností.
Děkujeme za zájem
Náš specialista vás bude brzy kontaktovat.