Zlaté mince jako dárek?

Zlato se začalo používat v našem regionu již přibližně před 6000 lety. Jako prostředek mezinárodního obchodu ho registrujeme poprvé v starověkém Egyptě přibližně 1500 let před naším letopočtem. Do tohoto období lze datovat i první zlaté mince, tzv. šekelů. Mince tohoto druhu patřily dlouhou dobu mezi nejpoužívanější platidlo. Později se ale přidali i jiné funkce, staly se velkým fenoménem majetnějších. Dnes je naštěstí zlato dostupnější a existuje více možností, jak ho vlastnit nebo darovat jako krásný gesto cenného dárku.

Komu darovat zlatou minci?

Zlato vždy bylo a stále je symbolem hojnosti a projevem silné náklonnosti. Po celém světě však představuje mimořádně cenný a vzácný dar. Nemusí jít však jen o šperk, jistě nezklame ani v podobě zlatých mincí. V jakých příležitostech jsou vhodné jako dar?

Mince do košíčku nebo jako dárek při narození dítěte

V posledních letech se rozšířila také tato krásná tradice, která již v minulosti disponovala velkou popularitou. Zlaté šperky v košíčku měly předchůdce ve zlatých knoflíčcích, později je nahradily stříbrné a zlaté mince. Mezi nejznámější patřily dukáty ze zlata. Mají přinášet bohatý život, štěstí nebo chránit před chudobou a bídou. Darováním tohoto ušlechtilého kovu jistě ukážete, že vám na miminku záleží.

Mince jako start do dospělosti při oslavě 18. narozenin

Máte mezi blízkými osobu, která vstupuje do světa dospělosti? Vzácné mince ze zlata mohou být skutečně skvělým dárkem. Mladým dospělým často „svrbí ruka“ když dostanou peníze a často se rozkutálí dříve než je stihnou využít například na osamostatnění. V podobě zlatého kovu jim dáváte do rukou zodpovědnost a hodnotu, která bude růst, dokud si nenajdou životní směr a budou ji moci využít ve správný čas. Naštěstí už existuje možnost spoření do zlata. Na zlaté mince můžete spořit postupně v menších částkách celé jeho dětství a tak mu zajistit bezpečný kapitál do budoucnosti.

Mince ke úspěšnému ukončení studia

V některých zemích je úplně běžným dárkem k oslavě ukončení studia medaile z určitého drahého materiálu. Co tak vsadit na zlatou minci? Pro mladé lidi navíc může jít i o zajímavou investici, vždyť unce zlata si dlouhodobě udržuje svou vysokou hodnotu. Navíc jsou zlaté mince velmi likvidní. Vysokoškoláci už většinou mají jasnější kam půjdou jejich další kroky. Ať už to bude založení rodiny, podnikání nebo koupě bytu, s zlatou mincí „v kapse“ jim usnadníte cestu k jejich štěstí.

Mince k zlatému výročí manželství

Zlatá svatba si zaslouží pořádný dar! Už jeho název evokuje jeden z nejlepších nápadů. Jde o úžasný životní úspěch a důvod k oslavě – samozřejmě ve zlatě. Existují krásné možnosti balení mince, kde můžete zakomponovat fotky (vzpomínky) společné cesty životem. Mince se může nadále dědit jako rodinný klenot nebo ho dvojice využije na zpestření důchodu nebo konečně na splnění snů, které často odkládáme na „až děti vyrostou

Mince jako dar jistoty do důchodu, např. k 50. nebo 60. narozeninám

Tyto ročníky už doma většinou disponují vším, co ke svému životu potřebují. Vybrat pro ně vhodný dárek tedy není nejjednodušší záležitost. Často jim chceme ukázat, jak je máme rádi a zároveň jim poděkovat za to, že tu pro nás byli, když jsme je potřebovali. Pokud chcete zaujmout hodnotným dárkem, zkuste se vydat cestou mincí z ryzího zlata. Pokud se vám tedy nelíbí klasická obálka s hotovostí a nechcete stát vedle něčím, co možná v domácnosti ani nevyužijí, máte možnost je potěšit něčím, co bude pro oslavence krásnou vzpomínkou, trvalou hodnotou, přilepšením si do důchodu nebo jistotou, pokud jejich zdraví začne méně poslouchat a budou potřebovat finanční rezervu, aby si mohli dovolit vše, co potřebují.

Mince jako Vánoční dar hojnosti

Mnoho lidí právě v tomto období hledá ty správné dárky na Vánoce. Ať už se jedná o dospělé nebo děti, zlaté mince patří mezi určitě ty nejoriginálnější. Malé děti určitě potěší kniha, hra, pyžámko s oblíbenou pohádkovou postavičkou… a hlavně vědomě strávený čas s blízkými. Co ale potěší větší dítě nebo „skoro dospělého“? Co takhle mu svěřit důvěru a zároveň ukázat i jinou hodnotu než peníze nebo nový smartphone? Zlatá minca je trvalá hodnota, která mu bude růst spolu s ním a je už na něm, zda si ji ponechá jako uchopitelnou vzpomínku nebo ji využije ve správný čas při vstupu do dospělosti.

Jak koupit zlatou minci?

Nejprve je potřeba si ujasnit, zda chcete investovat pravidelně nebo jednorázově. Pokud vám to finanční situace umožňuje, nejvýhodnější je koupit zlaté mince přímo.

Pro většinu lidí je však schůdnější cesta možnost dílčího nákupu, resp. postupného spoření do zlata. To znamená, že pokud nemám vyšší hotovost nebo si chci příjmu) a zároveň chci vlastnit investiční zlaté mince existuje způsob jak si naspořit na minci od 25 eur měsíčně.

Unce zlata má dlouhodobě udržitelnou hodnotu, proto může být velmi výhodné sledovat možnosti množstevního nákupu cenově výhodného balení. Je třeba nakupovat z ověřeného zdroje. Každá mince musí mít punc, kt. potvrzuje ryzost kovu a měli byste k ní obdržet certifikát o koupi.

Výhody investování do zlatých mincí: ·

 • Možnost menších investic – investování do zlata je ve světě velmi rozšířené, ale ne každý může začít hned velkým množstvím. Mince jsou menších rozměrů, což znamená, že můžete začít s menšími a pravidelnými nákupy bez nutnosti vysoké prvotní investice. 
 • Dodnes jako zákonné platidlo – již tisíciletí patří zlaté mince k zákonným platidlům, v některých zemích velmi často používaným i dodnes.
 • Likvidita – Mince menší hodnoty a rozměrů odprodáte bez problémů a poměrně rychle, což může být problém například u zlatých cihel.
 • Výhodné množstevní nákupy – Mnoho prodejců nabízí lepší cenu při nákupu více mincí najednou.
 • Široká škála zajímavých ikonických designů – Pokud se z vás stane vášnivý sběratel, mincovny razí mince pravidelně různé designy a sady k různým příležitostem.
 • Investice vysoké bezpečnosti – Je to opravdu investice, při které se nemusíte bát o své peníze, jako v případě jiných typů investování (např. do akcií). Hodnota zlata roste napříč časem i staletími. Není moc náchylná na změny tržní ekonomiky. Samozřejmě najdou se výkyvy hodnoty, vždy se však vrátilo na křivku růstu. Jelikož je zlata ve světě jen určité množství a nikdy ho nebude víc, vždy si bude držet hodnotu. I aktuální ekonomická krize nám ukázala, že si zlato obhájilo svoji pozici bezpečné investice a jeho hodnota ještě vzrostla. Což může být ideální volba na tvorbu rezervy právě ve zlatě, protože ve „špatných“ ekonomických časech jeho cena roste a to může být i vaší finanční jistotou když ji budete potřebovat.
 • Ochrana před inflací – V případě, že se snižuje kupní síla peněz (za 100 eur dnes si koupím méně než před rokem), resp. ztrácí se jejich využitelná hodnota. Inflaci zvykneme pociťovat jako nárůst cen všeho, co je velmi zatěžující pro domácí rozpočet. Inflace vám bohužel také sníží reálnou hodnotu peněžních rezerv. Ochránit hodnotu peněz můžete investováním do zlata. (kontaktní formulář link) Zjednodušený příklad: ze 100 eur na běžném účtu vlivem 10% inflace stane 90 eur / investice mi zhodnotí 100 eur o 10% mé úspory jsou ochráněny před inflací. Pokud se investici daří a zlatou minci prodám právě tredy když jeho hodnota roste v konečném důsledku ještě vyděláte.
 • Jednoduché skladování – Zlaté investiční mince mají výhodu menší velikosti, čili je snadno uskladníte i doma.

Nevýhody zlatých mincí:

 • Pokud je použijete jako platnou měnu, může nastat problém při transakci. Je použitá ražená nominální cena mince a nikoliv její tržní hodnota.
 • Nejsou moc vhodné pro velké investice, při kterých by bylo nutné je koupit ve velkém množství (v tomto případě jsou vhodnější zlaté cihly).
 • Vyšší cenové přirážky v přepočtu na jeden gram z důvodu vyšších nákladů na výrobu nebo design.

Chtěli byste darovat zlaté mince nebo si díky nim vytvořit rezervu? Rádi vám s tím pomůžeme.

Rádi vám s tím pomůžeme. Kontaktujte nás.
Scroll to Top

Máte záujem o sporenie?

Vyberte si spôsob založenia sporiaceho účtu
Založiť účet online
Vytvorte si sporiaci účet pohodlne online
Nechajte si poradiť od experta
Naši experti vás budú kontaktovať a pomôžu vám so založením účtu

Vyplňte vaše kontaktné údaje

Po odoslaní vyplneného formuláru Vás bude kontaktovať náš špecialista, ktorý s Vami dohodne ďalší postup podľa vašich individuálnych potrieb a možností.
Ďakujeme za záujem
Náš špecialista vás bude čoskoro kontaktovať.

Máte zájem o spoření?

Vyberte si způsob založení spořícího účtu
Založit účet online
Vytvořte si spořící účet pohodlně online
Nechte si poradit od experta
Naši experti vás budou kontaktovat a pomohou vám se založením účtu

Vyplňte vaše kontaktní údaje

Po odeslání vyplněného formuláře Vás bude kontaktovat náš specialista, který s Vámi dohodne další postup dle vašich individuálních potřeb a možností.
Děkujeme za zájem
Náš specialista vás bude brzy kontaktovat.