Zlato využívá nervózních trhů a posiluje

Rok 2022 byl na finančních trzích velmi bouřlivý. Nejenže investory strašily nové formy Covidových mutací, výpadky ekonomiky a kolapsy zdravotnických zařízení, ale objevila se i nová rizika, která ovlivňují růst nebo pokles hodnoty investic. Ti, kteří mají ve svém portfoliu také zlato, však takové noční můry nezažívají. Jak vypadají předpovědi pro rok 2023?

Vyšší sazby ECB a konflikt Ukrajiny s Ruskem

Prvním důvodem je riziko utahování měnové politiky, tedy zvyšování úrokových sazeb ECB a ukončení kvantitativního uvolňování. Při něm se investoři obávají stažení levných peněz z trhu. Vytištěné peníze, které dosud kolovaly ve finančním systému jako blahodárná tekutina, se mohou za pár měsíců vytratit.

Druhým důvodem je eskalace konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. Tento neblahý stav také zvyšuje ceny plynu a ropy, které prudce rostou, a ovlivňují tak cenovou hladinu výrobků a služeb. Inflace roste na několikaletá maxima. Nervozita je tak velká, že v posledních obchodních dnech cena ropy prudce kolísá, přičemž v jednom obchodním dni cena ropy stoupá nebo klesá o více než 5 USD za barel. Bylo by vhodné, pokud je to možné, řešit tento konflikt diplomaticky, a nikoliv silou. Náš soused je pro nás velkým trhem, kam můžeme vyvážet a navázat ještě větší spolupráci. K tomu však může dojít pouze v případě, že obyvatelé Ukrajiny budou žít v míru a jejich životní úroveň se zvýší.

Akciové indexy sestoupily ze svých maxim

Všechny výše uvedené důvody vedly ke korekci na akciových trzích a akciové indexy sestoupily ze svých maxim. Akciový index S&P 500 ukončil obchodování v roce 2021 na úrovni 4766,18, k 17. 2. 2022 byl na úrovni 4380,16. To znamená pokles o téměř 390 bodů. Technologický index Nasdaq Composite utrpěl ještě více a rok 2021 zakončil na hodnotě 15644,97. Dne 17. 2. 2022 však uzavřel obchodní den na hodnotě 13 716,72, takže od začátku roku ztratil více než 1900 bodů. V roce 2023 se hodnoty opět změnily. Začátek roku začal velmi pozitivně a mnoho stratégů z Wall Street předpovídá příznivé pokračování i v následujících měsících. Na Wall Street se traduje, že leden slouží jako měřítko pro celý rok. Zastánci této teorie proto zůstávají optimističtí. Podle nich růst indexu signalizuje pravděpodobnost příznivých výnosů po zbytek roku. K 16. březnu 2023 dosahuje index S&P 500 hodnoty 38 91,93 bodu. Jedním z hlavních témat roku 2022 byla a stále je inflace. V letošním roce je otázkou, zda centrální banky budou schopny kontrolovat zvýšenou míru inflace. Rok 2023 tak může ještě přinést mnohá překvapení. Index S&P 500 zatím v roce 2023 vyskočil o více než 4 % a technologický index Nasdaq 100 o více než 7 %.

Jak reaguje zlato na současnou nervózní situaci?

Zlato se chová přesně podle očekávání. Udržuje hodnotu investovaných peněz a investor může tak klidněji spát. Podívejme se na to blíže. Zlatu se v poslední den roku 2021 na londýnské burze dařilo a obchodní den zakončilo na ceně 1820,10 USD za unci, což je o 15 USD více než předchozí den. Ale 17. února 2022 byla jeho cena již 1893,45 USD za 1 unci. Hodnota jedné unce se tak zvýšila o 73,35 USD. V současné době se cena zlata začala zvyšovat.

Vzniklá situace nám připomíná staré investiční pravidlo. Je důležité, abychom své investice diverzifikoval i a nevkládali všechny peníze na jednu kartu.

Zlato je ideálním diverzifikátorem pro velké i malé investory

Vždy je rozumné diverzifikovat své investiční portfolio. Ti, kteří si to uvědomují, nezažívají noční můry, když akcie klesají.

  • Zlato jako trvalá hodnota by mělo tvořit 10 až 20 % investičního portfolia, a to nejen pro velké investory, ale i pro běžné klienty.
  • Vzhledem k tomu, že zlato si uchovává hodnotu v čase, mělo by být investicí s nejdelším horizontem v portfoliu, a to i 20 nebo 30 let.
  • Proto doporučuji, abyste si dobře rozmysleli, kterou společnost si pro nákup zlata vyberete.
  • Ceny, za které nakupujete zlato od společnosti Goldio a za které ho od vás na vaše přání nakoupíme, jsou transparentní. Jsou vázány na pohyb cen londýnského zlatého fixu. U nás tedy budete vždy znát cenu.

Chcete spořit ve zlatě?

Investujte do zlatých mincí Vídeňské filharmonie, které jsou celosvětově uznávané. Do mincí budete spořit průběžně, takže se nemusíte starat o to, zda je pro vás cena zlata vhodná. Klienti Goldio spoří do zlatých mincí Vídeňské filharmonie již od 25 eur měsíčně. Tato investice je tedy cenově dostupná opravdu pro každého.

Téma zpracoval odborník pan František Burda ze společnosti Golden Oak Trast.

Scroll to Top

Máte záujem o sporenie?

Vyberte si spôsob založenia sporiaceho účtu
Založiť účet online
Vytvorte si sporiaci účet pohodlne online
Nechajte si poradiť od experta
Naši experti vás budú kontaktovať a pomôžu vám so založením účtu

Vyplňte vaše kontaktné údaje

Po odoslaní vyplneného formuláru Vás bude kontaktovať náš špecialista, ktorý s Vami dohodne ďalší postup podľa vašich individuálnych potrieb a možností.
Ďakujeme za záujem
Náš špecialista vás bude čoskoro kontaktovať.

Máte zájem o spoření?

Vyberte si způsob založení spořícího účtu
Založit účet online
Vytvořte si spořící účet pohodlně online
Nechte si poradit od experta
Naši experti vás budou kontaktovat a pomohou vám se založením účtu

Vyplňte vaše kontaktní údaje

Po odeslání vyplněného formuláře Vás bude kontaktovat náš specialista, který s Vámi dohodne další postup dle vašich individuálních potřeb a možností.
Děkujeme za zájem
Náš specialista vás bude brzy kontaktovat.