Smyslem investování je budoucí zisk. Chceme zhodnocovat své peníze a vydělávat. Neexistuje člověk, který by investoval a očekával ztrátu peněz, pokud nechce své portfolio daňově optimalizovat. Je však třeba si položit otázku – je tento růst zdravý? Nebo je tažen levnými penězi klientů a institucí, kterým nezbývá než konzervativně spořit? A jak budeme reagovat, až dojde ke korekci na finančních trzích? Jsme na to připraveni?
Korekce na trzích jsou běžné, jen někdy nadsazené
Většina klientů akciové trhy nesleduje. Zabývají se činnostmi, které nesouvisejí s investováním, jsou zaměstnáni v jiných odvětvích a mají jiné koníčky než studium akciových trhů po práci. Negativní informace o propadech trhu se k nim však dostávají rychlostí světla. Stačí si zapnout večerní zprávy nebo otevřít denní tisk. Novináři dokážou z malé bubliny udělat velkou. Podobný scénář se odehrál v případě koronaviru, který napadl akciové trhy.
Epidemie koronaviru nám také připomněla, že krize nejsou předem ohlášené. V pondělí 9. března trhy klesly nejvíce od poslední finanční krize, ale zlato si svou hodnotu udrželo. Naposledy byla taková panika před deseti lety. Co z toho vyplýva? Ideální je být na takové situace připraven a mít své investiční portfolio bezpečně pojištěné zlatem. Zkušení investoři to vědí a zájem o zlato roste i mezi běžnými klienty.
Zlato ukazuje svou sílu. Trhy klesají, jeho cena roste
Zlato je obecně považováno za nejlepší uchovatel hodnoty. Zejména v době inflace je investice do zlata dobrým způsobem, jak ochránit své peníze před inflací. Nesmíme zapomínat, že cena zlata nestoupá stabilně v důsledku tržních faktorů. Přesto je z dlouhodobého hlediska považováno za nejlepší uchovatel hodnoty investovaných peněz. Stačí pravidelně sledovat komoditní trh a případné změny, které oslabí nebo posílí růst ceny. Zlato již ukázalo svou sílu v roce 2019, kdy jeho zhodnocení dosáhlo 18,4 %. Na začátku roku 2020 cena zlata vystřelila na sedmileté maximum díky novému geopolitickému riziku a útoku na íránského vůdce. Na konci února 2020 cena zlata opět vyskočila. V té době se na trzích objevila prudká nejistota způsobená šířícím se koronavirem a jeho dopadem na globální růst. Zatímco americké akcie během týdne klesly o více než 10 %, zlato 24. února 2020 dosáhlo hodnoty 1 682 USD za unci, čímž se opět dostalo na svá mnohaletá maxima.
Klid na trh nepřinesla ani americká centrální banka (FED), která 3. března 2020 zlevnila peníze až o 0,5 %. Tento nečekaný krok přišel v době minimální nezaměstnanosti, kdy se ekonomice daří. Akciové trhy tuto zprávu nejprve přijaly s nadšením, ale později se propadly do ztrát. Zlato naopak v tento den vzrostlo o 2,5 %. Takto vypadala situace se zlatem před několika lety.
Když však loni vypukl válečný konflikt na Ukrajině, zažili jsme podobnou situaci. Akcie klesaly, ale zlato se drželo. V únoru 2022 mělo zlato hodnotu 1 800 USD. V březnu vzrostlo na 2 000 USD za unci, v září se propadlo na 1 600 USD a před koncem roku se vrátilo na 1 800 USD. Na rozdíl od akciového trhu si zlato dokázalo svou hodnotu udržet. Podle Ole Hansena, komoditního stratéga dánské banky Saxo Bank, má zlato potenciál dosáhnout v roce 2023 hodnoty 3 až 4 tisíce dolarů za unci.
Krize není ohlášena předem, buďte připraveni
Abychom mohli klidně spát, měli bychom se připravit na podobné ekonomické rány. Krize nejsou nikdy ohlášeny předem. Klíčové je mít přehled a kontrolu nad svými příjmy a výdaji, počítat a stanovit si priority nutných plateb, které jsou fixní. Minimální rezerva domácnosti by měla být alespoň na úrovni 6 měsíčních výdajů. Pozor, nikoliv příjmy, jak si mnozí lidé myslí. Zároveň je třeba rozumně rozložit investiční portfolio:
- Konzervativní složka – pokryje okamžité finanční výdaje. Můžete tedy investovat například do nemovitostních fondů nebo podnikových dluhopisů s kratší splatností.
- Růstová složka – protože každá krize jednou skončí a po ní přijde obrat, koupíte si jízdenku do vlaku, který vás zaveze na vlně růstu akcií. Vhodné jsou akcie, indexové fondy, pro někoho to může být i nákup podhodnocené měny dané země.
- Drahé kovy – slouží jako pojistka investičního portfolia. Měly by tvořit přibližně 15-20 %. Nejvhodnější je zlato, které je osvobozeno od DPH. V době krize jeho cena roste a zlato má velmi dobrý poměr váhy k penězům, které do něj můžeme vložit.
Pravidelné spoření ve zlatě je rozumné i nyní
Právě v dobách politické a ekonomické nejistoty hledají velcí investoři, dokonce i samotné státy, bezpečný přístav ve zlatě, aby ochránili své investiční portfolio. Spořením ve zlatě< můžete i vy ochránit své peníze před krizí. V Goldio klienti spoří na nejoblíbenější evropské zlaté mince Wiener Philharmoniker, již od 25 eur měsíčně.
Díky možnosti pravidelných úspor se vyplatí investovat do zlata i nyní, kdy jeho cena roste. Pro drobné investory není důležité správné načasování, ale průběžný nákup zlata při vyšších i nižších cenách. To je rozumný způsob, protože využíváte průměrování cen a nakupujete zlato mnohem efektivněji.
Téma zpracoval odborník pan František Burda ze společnosti Golden Oak Trast.