V čem spočívá jedinečnost mince Vídeňské filharmonie?

Mince Wiener Philharmoniker je jednou z nejznámějších investičních zlatých mincí na světě. Svým originálním designem a vysokou kvalitou ryzosti zlata přitahuje investory, sběratele a milovníky klasické hudby. Ptáte se, proč by se milovníci hudby měli zajímat o zlatou minci? Pozor. Vídeňská filharmonie není jen obyčejná investiční mince. Její design je hluboce spjat s hudební tradicí a kulturou Rakouska. Její předlohou je totiž jeden z nejznámějších symfonických orchestrů na světě.

Proč je pro vás investice do zlaté mince výhodná a další zajímavosti se dozvíte v následujících řádcích.

Na úvod několik faktů o zlaté minci:

  • vydává ji rakouská mincovna (Münze Österreich)
  • razí se od roku 1989 tradičně ve čtyřech velikostech a hmotnostech (1 unce, 1/2 unce, 1/4 unce a 1/10 unce).
  • její hodnota je vázána na aktuální cenu zlata
  • je považována za bezpečný a stabilní investiční produkt do zlata

Vzhled zlaté mince Vídeňské filharmonie

Za konečnou podobu mince byl zodpovědný Thomas Pesendorfer, v té době hlavní rytec rakouské mincovny. Design mince se od roku 1989 prakticky nezměnil. Stále si zachovává svůj ikonický a elegantní vzhled. V následujícím roce se stala nejprodávanější investiční mincí v Evropě a druhou nejprodávanější na světě. Stejný motiv se od roku 2008 používá pro stříbrné investiční mince a od roku 2016 pro platinovou verzi.

Rub a líc zlaté mince

Dominantou líce mince jsou ve všech verzích velké varhany umístěné ve Zlatém sále vídeňského Musikvereinu, sídle Vídeňských filharmoniků, nad nimiž je nápis REPUBLIK ÖSTERREICH. Tyto varhany tvoří kulisu vánočních a novoročních koncertů Vídeňské filharmonie.

Jak se liší zlatá, stříbrná a platinová verze mince? Rozdíl spočívá v označení ryzosti a nominální hodnotě, které jsou uvedeny ve spodní části mincí.

V případě zlatých mincí je to 1/10, 1/4, 1/2 nebo 1 UNZE GOLD 999,9 a nominální hodnota 10, 25, 50 nebo 100 EURO (nebo 250, 500, 1000, 2000 SCHILLING), za níž následuje rok vydání.

U stříbrných mincí 1 UNZE FEINSILVER je nominální hodnota 1,50 EURO a rok vydání.

U platinových mincí je dole uvedena hmotnost a ryzost kovu „1 UNZE PLATINUM“, „999,5“, rok, rok vydání a nominální hodnota „100 EURO“. Rub mince zdobí reliéf 8 hudebních nástrojů symfonického orchestru. Konkrétně se jedná o čtvery housle, violoncello, fagot, harfu a lesní roh. V horní části mince je nápis WIENER PHILHARMONIKER (Vídeňská filharmonie), pod nímž je v případě stříbrné mince také název kovu SILVER, v případě platinové mince je to nápis PLATIN.

Kdo razí zlatou minci Wiener Philharmoniker

Wiener Münze Österreich je jedinou oficiální mincovnou v Rakousku a patří Rakouské národní bance. Razí všechny rakouské euromince a centové mince, ale právě investiční mince Vídeňských filharmoniků ji proslavily po celém světě.

Její historie sahá až do 12. století. V průběhu své historie razila všechny zlaté a stříbrné mince používané ve střední Evropě. V dobách Rakouska-Uherska razila mincovna koruny, zlaté guldeny, tolary, groše a dukáty. V současné době se mincovna může pochlubit kvalitními moderními stroji, které dokáží vyrazit až 750 mincí za jedinou hodinu.

Rakouská státní mincovna se stala legendární díky své historii, tradici a stálé produktivitě. I přes privatizaci v roce 1989 zůstává jedinou oficiální rakouskou mincovnou se sídlem ve Vídni. Je rovněž významným akcionářem švýcarské mincovny Argor-Heraeus SA, která pro ni vyrábí dvougramové investiční zlaté slitky a je členem LBMA. Spolu s bankami byla do roku 2017 24% vlastníkem této švýcarské mincovny, s níž v současnosti velmi úzce spolupracuje.

Jak vypadá proces ražby mincí v rakouské mincovně? Mincovní pruty jsou nejvyšší kvality a ryzosti 999,9. Do hmotnosti 100 gramů se razí pruty a od hmotnosti 250 gramů se odlévají. Do 100 gramů jsou všechny pruty zabaleny do ochranné fólie spolu s certifikátem.

Mincovna razí cihly a mince, což je její základní výrobní program:

  • investiční zlaté slitky – o hmotnosti 1000 g, 500 g, 250 g, 100 g, 50 g, 20 g, 5 g, 2 g, 1 g
  • speciální slitky s hologramem – Kinebars – 10 g, 5 g, 1 g. Tento hologram je vyroben speciální metodou a je bezpečnostním a dekorativním prvkem.

Investiční zlaté mince:

Zlaté mince zahrnují vlajkovou loď Wiener Philharmoniker, která je ražena v 5 velikostech – 1/25 unce, 1/10 unce, 1/4 unce, 1/2 unce a 1 unce.

V roce 2004 mincovna jako první vyrobila zlatou minci ve velikosti 100 uncí – 31,1 kg. Nazvali ji Big Phil a v současné době jsou k dispozici volné mince a tento typ mince si můžete zakoupit.

Cena zlaté mince Vídeňských filharmoniků  

Oblibu zlatých mincí Wiener Philharmoniker ilustruje citát na internetových stránkách Rakouské mincovny, který zní:

„Jedním ze způsobů, jak si představit úspěch a popularitu zlaté mince Wiener Philharmoniker, je představit si, že kdyby se všechny mince, které se kdy prodaly, položily na sebe, překonaly by výšku nejvyšší hory světa Mount Everestu. Ve skutečnosti by vytvořily sloup vysoký více než 15 000 metrů.“

Mince jsou raženy z nejkvalitnějšího 99,99% 24 karátového zlata. Původní nominální hodnoty 2000,1000,500 a 250 šilinků byly v roce 2002 změněny na 100,50,25 a 10 eur (mezi oběma nominálními hodnotami není žádný cenový rozdíl).

Prodej zlatých mincí

Investiční mince jsou likvidní formou investice, což je také jejich výhoda oproti investici do zlatých slitků. Obchoduje se s nimi po celém světě. Emitenti mincí zaručují, že zlaté mince vždy vymění za papírové peníze stejné nominální hodnoty. Seriózní obchodník vykoupí vaše zlato, i když jste ho u něj nekoupili. Například i zlatou minci Wiener Philharmoniker, která je v Rakousku zákonným platidlem, vždy vykoupí rakouská státní mincovna Münze Österreich. Pokud se dostanete do situace, kdy budete potřebovat hotovost, Golden Oak Trus SE od vás zlatou minci vykoupí.

Proč se vyplatí investovat do zlaté mince

Existuje několik důvodů, proč někteří lidé uvažují o investici do zlaté mince:

  • Hodnota zlata: Zlato je drahý kov, jehož zásoby na Zemi jsou omezené.
  • Bezpečnost: Zlato je často považováno za bezpečnou „skrýš“ pro vaše rezervy v době hospodářské krize nebo války. Mnozí investoři jej považují za formu pojištění proti inflaci a hospodářským otřesům.
  • Likvidita: Zlaté mince jako investiční forma zlata jsou obchodovatelné a mají vysokou likviditu. To znamená, že je lze relativně snadno koupit nebo prodat.
  • Estetická a sběratelská hodnota: Některé mince mají historickou nebo kulturní hodnotu, což může zvýšit jejich cenu nad hodnotu samotného zlata.

Před rozhodnutím investovat do zlatých mincí je vhodné zhodnotit své finanční cíle a poradit se s kvalifikovaným finančním poradcem.Pokud uvažujete o investici do zlatých mincí, rádi vám poradíme a pomůžeme s nákupem.

Scroll to Top

Máte záujem o sporenie?

Vyberte si spôsob založenia sporiaceho účtu
Založiť účet online
Vytvorte si sporiaci účet pohodlne online
Nechajte si poradiť od experta
Naši experti vás budú kontaktovať a pomôžu vám so založením účtu

Vyplňte vaše kontaktné údaje

Po odoslaní vyplneného formuláru Vás bude kontaktovať náš špecialista, ktorý s Vami dohodne ďalší postup podľa vašich individuálnych potrieb a možností.
Ďakujeme za záujem
Náš špecialista vás bude čoskoro kontaktovať.

Máte zájem o spoření?

Vyberte si způsob založení spořícího účtu
Založit účet online
Vytvořte si spořící účet pohodlně online
Nechte si poradit od experta
Naši experti vás budou kontaktovat a pomohou vám se založením účtu

Vyplňte vaše kontaktní údaje

Po odeslání vyplněného formuláře Vás bude kontaktovat náš specialista, který s Vámi dohodne další postup dle vašich individuálních potřeb a možností.
Děkujeme za zájem
Náš specialista vás bude brzy kontaktovat.